Waldorf Gödöllő: úgy tűnik, a város és a környéke tele van olyan lelkes szülőkkel, gyerekekkel, akik számára fontos a Waldorf-nevelés szellemisége. De milyen óvodákat, iskolákat, közösségeket és eseményeket találsz Gödöllőn és környékén? Összeszedtük, hogy neked ne kelljen kutakodni!
Milyen Waldorf iskolák vannak Gödöllőn?
Először nézzük az iskolákat!
Gödöllői Waldorf Általános Iskola
A Gödöllői Waldorf Általános Iskola országos viszonylatban is úttörő vállalkozás. Az iskola szellemi tőkéjét még 1988-ban alapozta meg néhány lelkes szülő, pedagógus. A folyamatosan fejlődő, növekvő közösség végül a Tessedik Sámuel utca 4. alatt kapott helyet. Minden évben, januárban indulnak a Tavaszi Hívogató események és Nyílt napok. Ha érdekel minket az intézmény, bátran vegyük fel a kapcsolatot az iskolával, a jelentkezésről bővebben itt olvashatunk.
Kicsi Szép Tanya – Waldorf közösség Gödöllőn
A Kicsi Szép Tanya a tevékenység,- farm-alapú nevelési elveket tartja alapvetőnek. A gyerekek közvetlen kapcsolatot alakítanak ki a földdel, a munkával, hogy “képesek legyenek holisztikusan, összefüggésekben szemlélni a világot, melyben élnek. Kerüljenek olyan környezetbe. ahol megragadhatják és tapasztalhatják az élőt, az életösszefüggéseket. Szerezzenek valós élményeket a valósi minőségekről, ismerjék meg táplálékaink valódi ízét. Éljék át a világot individuálisan és közösségi létben.”
A Kicsi Szép Tanya közösséggel itt vehetjük fel a kapcsolatot.
Milyen Waldorf iskolák vannak Gödöllő környékén?
Gödöllőtől 12-13 kilométerre található két általános iskola, az egyik Veresegyházon, a Sportföld utca 1. szám alatt, a Veresegyházi Életfa Waldorf Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola.
A másik pedig Fóton a Fóti Szabad Waldorf Óvoda, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Gimnázium, a címe Károlyi István u. 44.
Milyen Waldorf óvodák vannak Gödöllőn és a környékén?
A Gödöllői Waldorf Általános Iskolához kapcsolódik a ‘90-es években alapított Gödöllői Szabad Waldorf Óvoda, minden évben márciusban indulnak a tájékoztató beszélgetések, nyílt napok.
Gödöllő mellett, Szadán, az erdő ölelésében, a Korizmics utcában található a Meseház Waldorf Óvoda.
Fóton is van Waldorf Ovi az iskolával szoros együttműködésben.
Milyen Waldorf közösségekhez lehet csatlakozni Gödöllőn?
Ha érdekel minket a Waldorf nevelés lényege, érdemes ellátogatnunk egy-egy nyílt napra, ahol pontosabb képet kapunk róla, mintha cikkeket, könyveket olvasnánk a témáról.
A Waldorf iskolák, óvodák akkor működnek jól, ha a közösség minden tagja beleadja a saját mentális, fizikai, anyagi, spirituális energiáit. Általában úgy csatlakozunk egy közösséghez, hogy valamelyik gyerek járni kezd az egyik Waldorf-oviba, aztán a szülőtársakkal, óvónénikkel, később az osztálytanítókkal kialakul egy szorosabb kapcsolat. És persze a gyerekek egymás között szövődő barátságai, kapcsolatai tovább erősítik, szilárditják a közösséget.
Waldorf Gödöllő: milyen programok szoktak lenni Gödöllőn?
Érdemes követnünk a Waldorf Gödöllő facebook-oldalát, jó pár programról értesülhetünk. Gödöllőn, ahogy a többi Waldorf-közösségnél is, nagyon fontosak a jobbnál jobb előadások, és a bensőséges ünnepek. Mielőtt döntetnénk a Waldorf ovi vagy iskola mellett, mindenképp menjünk el valamelyik nyílt napra, beszélgessünk a pedagógusokkal, szülőkkel. Fontos, hogy tisztán lássuk, mit vállalunk, ha a Waldorf közösséghez szeretnénk tartozni.
Szeptember végén, október elején a Mihály-napi családünnep, novemberben a csodás felvonulás Szent Márton-napján, aztán Szent Miklós napja, az adventi készülődés, adventi Bazár, a spiráljárás.
A Karácsony alapvetően családi ünnep, az iskolákban, óvodákban nem is szoktak ilyenkor karácsonyfát állítani. Utána nagyon fontos a Vízkereszt ünnepe, az oviban, iskolákban a Háromkirályok-játékok során mélyülnek el a gyerekek az ünnep spiritualitásában. A farsangot a Nagyböjt és a Húsvét követi, majd a Pünkösd és a János-nap. És vége is van az oktatási évnek.